TEK EĞİMLİ ÇATILAR

Tek eğimli çatılar görünüş bakımından yarım beşik çatılardır. Asma veya oturtma olarak yapılabilirler. Bu çatıda mahya bitimi bina duvarı yüzeyinde veya komşu sınır çizgisi üzerindedir. Tek eğimli çatı fiyatları kullanılan malzeme ve uygulanan yerlere göre değişiklik göstermektedir.

Mahyaya kadar yükselen arka duvar çatı taşıyıcı sisteminden gelen kuvvetlerin etkisinde bırakılmaz. Arka duvarın kalınlığı yüksekliğe bağlı olmak üzere en az / tuğla olur ve taşıyıcı sitemin eksenine rastlayan noktalarda çift plastırlarla takviye edilerek taşıyıcı sistem dikmeleri bu plastlar arasında yükselir. Plastırlar arka duvarı rüzgar etkisine karşı takviye ederler. 

Çatı konstrüksiyonunu yükselen duvarlardan bağımsız olarak uygulayabilmek için mahya aşığına mesnet olacak dikmelerin oturtulabilmelerini sağlamak üzere, duvar kalınlığından yararlanarak iç tarafa bir set oturtulur.

Boyuna bağlantılar yüksek olmayan arka duvarlarda mahya aşığı ve duvar mesnedinde oturmuş dikmeler sağlanır. Arka duvarların fazla yüksek olması halinde dikmeleri birbirine bağlayan bir ara bağlantı kirişi ilave edilir. Duvara oturan dikmeler merteklerden mahya aşığına gelen çekme kuvvetlerini karşılar, böylece yüksek olan arka duvar etkilenmez. Mertek uzunluklarının açıklığın fazla olamaması halinde yalnız mahya ve damlalık aşığı yeterli olur. Açıklığın artması halinde asma sistemler geçmek, ek veya iki babalı asma sistemleri uygulamak, ya da destekli sistemlerden yararlanmak gerekir.

     Etiketler : tek eğimli çatılar


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL