DİYAGONAL

Üç babalı bir asma makasta, babalar arasında bulunan ve makastaki yanlama doğrultusuna ters konumda bulunan ve makası kararlı (stabil) hale getiren konstrüksiyon elemanlarına diyagonal adı verilir. Çift babalı asma makasın ortasındaki kare ya da dikdörtgen kısmı kararlı hale getirmek için karşılıklı köşeleri birleştirecek şekilde tespit edilen kararlı elemanları da aynı amaçla kullanılmakla birlikte, üç babalı makastaki diyagonalin konstrüktif özelliği farklıdır. Diyagonaller, basınç kuvveti alarak bunları babalara verirler ve onları çekmeye çalıştırırlar.

Ahşap ya da metal kafes kirişlerde kare ya da benzer şekilli gözleri üçgenlere bölerek kararlı hale getiren elemanlara da yine diyagonal denir.

Diyagonal, kesit olarak yanlama gibi kare ya da kareye yakın dikdörtgen kesitli olmalıdır. Boyut olarak 10x10, 12x12, 12x16 cm boyutlarında çatının açıklık ve yüklerine uygun şekilde kesit tayini yapılarak uygulanmalıdır.

Özellikle ahşap asma makaslarda üç babalı sistemle 12 m açıklık geçilebilmekte, daha büyük açıklıklarda ise daha başka sistem ve malzeme ile daha rasyonel çözümler elde edilebilmektedir.

 Etiketler : diyagonal nedir


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL