koruma tabakası yangın

KORUMA TABAKASI İLE KULLANILAN YANGIN YALITIM MALZEMELERİ

Bir yangın yalıtımı malzemesinin bugünkü uygulamasında, görünen yüzeylerinde bir kaplama yapılmaktadır. Bu kaplama, yüzey sıcaklığının aşırı değerlere ulaşmasını önlemektedir. Kaplamanın tutuşma ve alevi yayma özelliği, kaplama altındaki yalıtkana bağlı olmayıp sadece onun yüzey niteliklerine bağlıdır. Son yıllarda yangının bağlayıp yayılmasından sonra, koruyucu kaplamanın etkinlik derecesini belirleyen deney yöntemleri geliştirilmiştir. Bu deneyler sonucunda keşfedilen bazı yalıtım malzemelerinin koruma süresi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 

Koruma Malzemeleri Koruma Süreleri ( Dakika)
Ksillolit  20
Alçı Plak 15
Kontrplak 11
Set Ahşap Yonga Levha 11
Yonga Levha (Yapay Tahta) 8

Yukarıdaki tablo sonuçlarına göre, koruma süresinden daha kısa zamanlarda, koruma tabakasının altındaki yalıtkan malzemelerin yangında etkilenmeyeceği görülmektedir. 

Plastik köpük katmanlı boşluklu duvarlarda yapılan deneylere göre;

Duvarda, plastik yalıtım malzemesi iki kagir tabaka arasında hava boşluğu bırakılmayacak şekilde yerleştirilmiş ise, plastik köpüğün alevi yayması, köpüğün yayma indisinden çok daha yavaş olabilmektedir. Alevin yayılma hızı saatte birkaç cm2 seviyelerindedir. 

Buna karşılık eğer kaplama tabakası ile köpük malzeme arasında bir hava tabakası bırakılmış ise, yanma olayı kısa sürede gerçekleşmektedir. Yalıtım tabakalı bir sandviç duvarda yanmanın yayılması, bilinen yangın kesicilerle önlenebilir. Yapıda yanabilen yalıtkanlar kullanılmış ise, yapının belirli yerlerinde bu yangın kesicilerinin konulması son derece önemli olmaktadır.
          

 

 Etiketler : koruma tabası, yangın yalıtımı


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL