POLİSAN MANTOLAMA

Polisan Mantolama Exelans Enerji karbonlu EPS Grafit Takviyeli (Tamamı Karbon Takviyeli) Expanded Polistren Köpük, gri renkli, bünyesinde kapalı gözenekli hücrelerinde durgun ve kuru hava hapsedilmiş olan petrol türevi termoplastik yeni nesil ısı yalıtımı ürünüdür.  Gri renk grafit  reflektörlerinden gelen kendine özgü rengidir, boya malzemesi değildir.

Grafit, malzemenin ısı enerjisini, yani hem sıcağı hemde soğugu, EPS ye oranla daha çok reflekte etmesini ve bu şekilde malzemenin  ısı yalıtım kabiliyetinin Exelans Enerji EPS den daha iyi olmasını sağlar. Su buhari ile genleştirilerek üretilen ısı yalıtım levhalarının %98’i durgun ve kuru  hava oldugundan binalara yük getirmez ve hafiftir. Ekonomik ve üstün özellikli bir ısı yalıtımı sistemidir.

Kullanım Alanları

İç ve dış mekanlarda
Cephe uygulamalarında
Enerji tasarruf sistemlerinde

Genel Özellikler

Exelans Enerji Karbonlu EPS'nin bir çok özelliği yogunluguna göre değişir. Karbonlu EPS yalıtım amaçlı 15-30 kg/m3 yoğunluk (densite)  değerleri arasında üretilir.

Özgün gri  renklidir
Esnek bir malzemedir,
Ekonomik yalıtım malzemesidir
Yüksek performanslı ısı yalıtımı sağlar
Lambda değeri TS 825 mecburi standardına uygundur,
DIN 4102 ye göre B1 Sınıfı ( Zor alev alan, alev yürütmeyen) TS EN 13501-1’e göre E sınıfı  malzemedir,
Optimum nefes alma kabiliyeti yüksektir,
Basınç mukavemeti yüksektir,
Kalınlıgı zamanla incelmez
Sonsuz ömürlüdür. Bina ayakta kaldıgı sürece yalıtım  görevine devam eder,
Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır,
Çevre dostudur,
Geri dönüşümlüdür.


Polisan Dış Cephe Exelans Enerji karbonlu EPS dışarıdan ısı yalıtımı sistemini (ETİCS) şu şekilde tanımlayabiliriz:  Fabrikada üretilen sistem ürünlerinin Exelans Enerji Karbonlu EPS ısı yalıtım levhaları ile tüm opak yüzeylere kesintisiz bir şekilde ve pencere/kapı birleşimlerinde ısı köprüleri oluşturmayacak şekilde şantiyede uygulanmasıyla gerçekleştirilen sistemdir.  Polisan tarafından, tamamlanmış bir sistem olarak teslim edilir ve sistemin üreticisi tarafından sistem ve uygulama yüzeyi için seçilen en az aşağıdaki katmanlardan oluşmalıdır:

Exelans Enerji Isı yalıtım levhası yapıştırıcısı

Exelans Enerji Karbonlu EPS  Isı yalıtım levhası

Exelans Enerji ısı yalıtım mekanik tespit elemanları

Exelans Enerji ısı yalıtım  sıvası

Exelans Enerji ısı yalıtım donatı filesi (160kg/m2)

Exelans Enerji ısı yalıtım dekoratif kaplama

Polisan dış cephe boyaları

Dışardan ısı yalıtımı sistemi (mantolama) uygulamalarında kullanılacak olan Exelans Enerji karbonlu EPS ısı yalıtım levhalarının yapıda yalıtım amaçlı kullanılacaklarından dolayı Türk Standartı TS 7316 EN 13163’e uygun şekilde, B1 Yapı Malzemesi Sınıfında ve en az 15 kg/m3 yoğunlukta, geri dönüşümsüz hammaddeden üretilmiş olmaları gerekmektedir.  Ayrıca bu levhaların cepheye uygulanmalarından önce boyut stabilitelerinin sağlanması için levhaların üretim ve depolama şartlarına bağlı olarak 10-15 gün arasında bloklar halinde dinlendirilmiş olmaları gerekmektedir.

Exelans Enerji Karbonlu EPS ile ilgili standartlar

Exelans Enerji Karbonlu EPS üretimi, Avrupa Birliği’nde kabul edilen EN 13163 standardı ülkemizde aynı şekilde kabul edilmiş olup,  TS 7316 EN 13163 olarak kullanılmaktadır.

Exelans Enerji Karbonlu EPS’nin Bazı Özellikleri ile İlgili Açıklamalar;


1) Sıcağa Karşı Dayanım

Karbonlu EPS’nin sıcağa karşı maximum dayanımı, sıcağın süresine ve derecesine bağlıdır. Kısa süreli 100 C ‘ye kadar dayanıklı olmasına rağmen, uzun sürede yoğunluğa bağlı olarak maximum 75-85 C’ye, minimum -180 C’ye kadar kullanılır. (DIN4102 ile TS EN 13501-1 standartları)


2) Basınç Dayanımı

Karbonlu EPS’nin kısa ve uzun süreli yüklemelere karşı gösterdiği dayanıklılıdır. Basınç dayanımı yoğunluğa bağlı olarak artar.


3) Boyut Stabilitesi

Karbonlu EPS konusunda boyut değişimi sıcaklık ve zamanla çekme (rötre) durumlarına göre ayrı ayrı düşünülür. Karbonlu EPS’nin ısıl genleşme katsayısı, 17 K’lik sıcaklık farkında yaklaşık 1 mm/m bir değişim göstermesidir. Levhanın zamanla rötre yapması ise; 24 saat sonraki malzeme için incelenir. Üretrim şekline ve yoğunluğa bağlı olarak rötre miktarı %0,3 ia 0,5 arasında değişmelidir.


4) Su Emme Oranı

Malzemelerin su emme oranında malzeme üzerinde ki gözeneklerin açık veya kapalı olmaları etkilidir.  Direkt su ile temaslarda kapalı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür. Karbonlu EPS kapalı gözenekli bir malzemedir.  Karbonlu EPS’nin meydana getiren Grafit takviyeli Styrene suda çözülmeyen ve erimeyen yapıda olmasından dolayı, direkt su ile temas ettiğinde bile su emme oranı çok küçük olur ve  özelliklerinde değişim olmaz.Etiketler : polisan, karbonlu eps


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL