DRENAJ NEDİR

Drenaj temellerde, binayı yüzeysel ve yeraltı sularının yol açacağı zararlardan korunmak amacı ile yapılan su ve nem yalıtımı yapabilen özel bir uzmanlık işidir. Genel bir ifadeyle temellerdeki nem - su yalıtımı yeraltı yüzey ve sızıntı sularının yanı sıra kar ve buzun erimesinden oluşan sulardan binayı korumak amacıyla yapılır.

Yapını temel kısmı su yalıtımı katmanı oluşturulmadan tamamlanmışsa, suya karşı koruma ancak perde duvarlarda yapılacak yalıtım katmanı ve binayı çepeçevre saracak drenaj hattıyla mümkün olacaktır. Bu koşulda kesin Su yalıtımından söz edilemez. Zemin suyunun debisiz ve az miktarda olması halinde. bu sistem yandan gelen suyu su yalıtım katmanıyla tabana Tabanda dönen drenaj hattı inen suyu, V01-51ik bir eğimle binadan uzaklaştırır. Drenaj hattının tıkanmaması bu tip yalıtımlarda hayati önem taşır. Geotekslil ve farklı granulasyonda çakılla drenaj hattı sarılarak suyun akışı kolaylaştınlır. Toprak parçacıklannın drenaj hattına ulaşması engellenir. Tıkanma halinde, yan perdelerden süzülen su tabanın altında göllenir. Zeminde su yalıtımı yapılmadığı için biriken bu suyun taban betonunu geçerek bina zemininde yükselmesi kaçınılmazdır.

Temel su yalıtımlarında polimer bitüm membranlarla su yalıtımı yapılırken, iki kat membranla uygulama yapılması ve bu membranların polyester keçe taşıyıcılı olması tavsiye edilir. Uygulama esnasında, yatay ve düşey hatlarda birinci ve ikinci kat membran tam yapıştırma yöntemi ile uygulanmalıdır. Su yalıtımının toprakla temas ettiği bölümlerde noktasal zedelenmeleri engellemek üzere bir koruyucu tabaka oluşturulması gerekir. Aslında zor ve kritik bir uygulama olan temelde su yalıtımı işinde, yalıtımın ana prensibi olan drenajlı yalıtım uygulaması şarttır. Drenaj, yalıtım kaçakları oluşması halinde sızıntı sularını en aza indireceği gibi, uygulama sırasında da kuru bir yüzeyde çalışılmasını sağlamaktadır.

Ancak, unutulmaması gereken bir gerçek de drenajın hiç bir zaman yalıtım yerine geçmeyeceğidir. Her ne kadar modern malzernelerle drenaj sağlanırsa sağlansın, yalıtıma su ulaşacaktır. Temel su yalıtımı uygulamalarında, drenajın ana görevini suyun basıncını düşürücü olarak görmekte yarar vardır.

İç Drenaj nedir ?

Dış Drenaj nedir ?Etiketler : drenaj, drenaj nedir


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL