YALITIM NEDİR

Yalıtım Arapça kökenli Tecrit, Fransızca kökenli İzolasyon kelimelerinin karşılığı olarak Türkçeye girmiş ve kullanımı zaman içinde yaygınlaşmış bir kelimedir. Yalıtım denildiği zaman herkeste benzer bir çağrışım yaratır ama yapı sektöründe yalıtım kelimesi detaylı ve teknik bir konu olarak karşımıza çıkar.

Yalıtım / izolasyon bir yapı fiziği koludur, yapıların hareketlerini denetim altına almak ve düzenlemek için alınan önlemleri inceler, dış etkiler karşısında yapıyı korumak, dayanımını artırmak ve geçirimsizliği için gereken malzemeleri, detayları ve uygulama tekniklerini içerir. Yalıtım kısaca binamızı dış etkilerden korumak olarak tanımlanabilir. Yalıtım sektörü mimarlık, inşaat ve makine gibi meslek gruplarının oluşturduğu bir sektördür. 

Yalıtımın Amacı 

Bir binanın kullanan kişilere hizmet vermesi ve değerini yıllarca koruyabilmesi iç ve dış etkilere karşı iyi korunmuş olmasına bağlıdır. Yalıtım binayı taşıyıcı sistemi ve yapı bileşenleri ile birlikte tüm iç ve dış etkilerden korumayı, kullanıcılar için sağlıklı,huzurlu ve konforlu mekanlar oluşturmayı hedefler.

Yalıtım Türleri

Her bina belirli çevrede yer alır ve  yer aldığı çevredeki dış etkilerle karşı karşıyadır. Yalıtım yağmur, kar, su sızıntısı, güneş, rüzgar vb.. dış etkilere karşı ısı yalıtımı, ses yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı gibi önlemlerle yapıyı korumayı hedefler.

Yalıtım çesitlerinden olan, iç hacimler ile dıs hava ve degisik sıcaklıktaki hacimler arasında ısı akısı azaltıcı önlemlerin bütünü olarak tanımlanabilen ısı yalıtımı; günümüz teknolojisinin hızla gelismesi ile enerjinin hayatımızın ayrılmaz parçası olması, bununla birlikte dogal kaynaklarımızın hızla tükenmesi, çevre kirliligi ve ekolojik dengenin bozulmaya baslaması, enerji üretim maliyetlerinin yüksek olması ve bu durumlara baglı olarak enerji tasarrufunun önem kazanması ile üzerinde dikkatle durulması gereken bir konu haline gelmistir.

Buna ragmen enerji korunumu amacı ile ısı yalıtımı yapılması geregi, çok önceden beri bilinip uygulandıgı halde, yapılarda bir gereksinme olarak ortaya çıkması, II. Dünya Savası‘dan sonra olmustur. Ayrıca henüz alt yapısını tamamlayamamıs, gelismekte olan ülkemizde, kalkınma hamlemizin basarıya ulasabilmesi için özellikle “yapılarda ısı yalıtımı / mantolama  ” konusu üzerinde önemle durulmalıdır.Etiketler : yalıtım, izolasyon, ısı yalıtımı


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL