ISI YALITIM LEVHALARI

Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları 

Organik bir ısı yalıtım levhasıdır, Türkiyede 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır, İlk kullanım yerleri soğuk hava depoları ve buzdolabı imalatında olmuştur. Türkiye’den farklı olarak EPS diğer ülkelerde inşaat sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde yalıtım malzemesi olarak kullanılmı 1980’li yıların sonuna doğru olabilmiştir. 

EPS ucuz olması ve yalıtım yeteneğinin yüksek olması sebebi ile tercih edilmektedir. Diğer tercih nedenlerini kısaca şöye sıralayabiliriz.

Basınca dayanıklıdır, ıslanmaz, küflenmez, yalıtım özelliğini kaybetmez, incelmez, çevrecidir, buhar geçirimsizliği yüksektir.

EPS’nin iyi bir yalıtım malzemesi olmasının sebebi m3 başına düşen 3-6 milyar arasında değişen gözeneklere sahip olmasıdır, malzemenin %98i hava boluklarından meydana gelir. Isı iletim katsayısı 0,035 W/mK dir. EPS yanıcı bir maddedir fakat alev almaz, kendiliğinden sönen çeşitleride üretilmektedir. Soğuk hava depolarında, çatılarda, dış duvarda ve buzdolabı imalatında rahatlıkla kullanılabilir.

Estrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları 

XPS ilk defa ABD’de askeri amaçla kullanılmaya başlanmış, daha sonra izolasyon kabiliyeti fark edilerek inşaat sektöründe de kullanılmıştır. Avrupa ülkelerinde 60’ lı yıllarda kullanılmaya başlanan XPS, Türkiyede 90’lı yıllardan itibaren kullanılmştır.

EPS gibi XPS de su almaz ve yüksek basınca dayanıklıdır, bu sebepten dolayı teras çatı yalıtımında kullanılabilecek en iyi ısı yalıtım levhasıdır. XPS plastik esalı bir madde olduğu için birçok kimyasala karşı duyarlıdır, özellikle tiner ve yapıştırıcılar ile kullanılmamalıdır. XPS zor yanıcı bir malzemedir, 75-80 derece arasında rahatlıkla kullanılabilir. Isı iletim katsayısı EPS ye göre daha düşüktür, ısı iletim katsayısı 0,026 W/mK dir.

Dış cephe kaplamalarında, çatılarda ve döşeme yalıtımlarında rahatlıkla kullanılabilir, su ve rutubetten etkilenmez.

Isı Yalıtım Levhalarının Dış Duvarlarda Kullanımı

EPS ve XPS ısı yalıtım levhalarının kenarlarına çerçeve metodu ile  yapıştırma harcı sürülür ve bina dış yüzeylerine düzgün bir şekilde yapıştırılır ve kuruma işlemi bittikten sonra metrekareye 6 adet gelecek şekilde plastik çivili dübel kullanılarak duvara sabitlenir. Sabitleme işleminden sonra fileli sıva ve dekoratif sıva uygulaması yapılır, son olarak dış cephe boya uygulaması ile işlem tamamlanır.

Her iki ısı yalıtım levhası da dış cephe mantolama uygulamasında kullanılabilir.Etiketler : ısı yalıtım levhaları


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL