ASMA TAVAN

Asma tavanlar  her türlü bürolarda, iş yerlerinde, sanayi yapılarında, konferans salonları, alışveriş merkezleri, spor salonları vb. mekanlarda hem ses ve ısı yalıtımı hem de dekoratif olarak kullanılmaktadır.  Yalnız aşırı iç nem ve sıcaklığa sahip bazı sanayi bölümlerinde hamam çamaşırhane gibi yerlerde mineral esaslı asma tavan uygulamaları tercih edilmemelidir.

Mekanın tavanından yapılan bu tür uygulamalar, ortamın akustiğini düzenler yankılanmayı önler, gürültüyü emer, konuşmaları anlaşılır kılar, ayrıca ışık yansıtması yüksektir. Hafifliği kırılgan olmaması, kolay takılıp sökülmesi ve temizlenmesinin yanı sıra bazı özel tesisatları gizleme özelliği avantajlarındandır. 

Asma Tavan Uygulama Aşamaları

Karolaj Planı : Uygulamadan once kullanılacak yere uygun bir karolaj planının hazırlanması yararlı olacaktır. Tercih edilecek levhaların enlerine gore (50-60 cm) uygulama alanı 50 ya da 60’ın katları şeklinde bölünür. Uygulama alanının uzun simetrik eksenleri başlangıç olarak alınırsa estetik görünüm açısından daha iyi olur. Sonra 120 cm olan levha boyu veya ikiye kesilmek suretiyle 50x50 ya da 60x60 cm kare ebatlar için diğer eksende aynı bölme işlemi yapılır. İhtiyaca gore belirlenecek aydınlatma armatürleri, yangın uyarı sistemleri, klima ve havalandırma tesisatı ile ses kolonlarının tip ve miktarı, karolaj planı üzerinde tasarlanarak gösterilmelidir.

Taşıyıcı Konstrüksiyon 

Tavanda mineral asma tavan levhalarını taşıyacak bir kaset sistemi oluşturulur. Hızlı, pratik, sağlıklı ve rijit bir konstrüksiyon için özel olarak tasarlanmış, hazır alüminyum T ve L profiler kullanılır. Preste basılmış ve işlenmiş geçme ağızları ve  tespit delikleri yardımıyla birbirine bağlanır. Böylece karolaj planına uygun, örneğin 60x120 cm ebadında kasetler oluşturulur. Taşıyıcı konstrüksiyonun askı sistemi ise, ömzel yaylı gergi ve galvaniz askı çubuklarından oluşur. Yay gergi sayesinde uygulama çok hassas olarak teraziye alınır.

Montaj Sırası

Asma tvan seviyesi zeminden kot alınarak duvarda işaretlenir. Bu işaretlemeye göre, duvarda kenar çerçeve L profile montajı yapılır. Uygulama yapılacak alanda kolon varsa, aynı işlem kolon çevresinde tekrarlanır. Ana taşıyıcıların hizasındaki askı çubukları, karolaj planına gore monte edilir. Ana taşıyıcı T profiler ayarlanabilir askı yayları ile askı çubuklarına bağlanır. Ara taşıyıcı T profillerin montajı yapılır ve konstrüksiyon teraziye alınır.Karolaj planı gereği kenarlarda ortaya çıkan küçük ebatlı levhalar standart levhalardan kesilir.

Asman Tavan Montajı 

Karolaj planı tekrar gözden geçirilir olası hatalar düzeltilir. Montaja başlanabilmesi için uygulama alanının camları takılmış, boya ve badana işleri bitirilmiş, elektrik yangın ve klima tesisatı daha önce tamamlanmış olmalıdır. Mevcut mahallerde kot alınarak, duvarlarda, kolonlarda, vb. yerlerde gerekli işaretlemeler yapılır. Alınan kota göre L profillerinden oluşan kenar çerçeve dübel ve vida ile duvara sabitlenir.Ana taşıyıcıların asıldığı özel ayarlanabilen askı elemanları karolaj montaj planına uygun olarak ve ana taşıyıcı yönünde 120 cm aralıklarda tavana sabitlenir. Tavan cinsine göre dübel vida ya da kaynak kullanılabilir. Sonra işlem 5 metre boyundaki ana taşıyıcıların montajı tamamlanır. Ana taşıyıcılar özel T profilinden yapılmıştır. Bunların üzerine, 10 cm aralıklarla ana taşıyıcıların tespit edildiği delikler açılmıştır. Askı elemanlarının yaylı kısmı, alt ucundaki yivler ana taşıyıcının kanallarına geçirilerek dikey konuma getirilir. Sonra, askı çubuğu yaylara geçirilerek ön ayar yapılır. Gerek ana taşıyıcıların birbirine eklenmesinde gerekse, tüm profillerin kenar profilleri ile irtibatlandırılmasında 30x100 mm ebadında ortasından çentikli, 1 mm kalınlığında sac parçalar kullanılır. Ana taşıyıcıların montajını takiben 60 cm boyundaki ara taşıyıcıların montajına geçilir. Ara taşıyıcılar, ana taşıyıcı ile aynı özellikte T profillerden yapılmıştır.. Bunların uçları ana taşıyıcı üzerindeki deliklere geçerek, alt konumda sıfır terazisi ile kontrol edilerek, askı yaylarından hassas ayarlama yapılır. Bitmiş karolaj içine mineral asma tavan levhaları özenle yerleştirilir. Levhaların profillere tam oturması gerekir.Etiketler : asma yavan nedir, asma tavan nasıl yapılır


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL