ÇATIYI SINIRLAYAN ELEMANLAR

Çatılar üzerini örttüğü yapıların özelliklerine göre bir veya birkaç yüzeyin bir araya gelmesi ile oluşurlar., bu yüzeylerin keşismesi ve aynı yüzeylerin alt sınırları çatı bütününde bir takım ara kesitler, yatay veya eğümlü doğruların oluşmasına sebep olurlar ve aşağıdaki isimlerle anılnırlar.

Saçak  

Çatının en lat sınırını belirleyen doğrudur.

Mahya

Çatnın en üst sınırı ve aynı zamanda iki saçaktan yükselen çatı yüzeylerinin birbirini kestiği doğrudur. 
Çatının iki tarafındaki saçaklar birbirine paralel ise mahya yapay bir doru meydana getirir. Birbirine paralel olmayan saçakalardan yükselen çatı yüzeylerinin keşismesi ile eğik mahyalar orataya çıkar.

Eğik Mahya (sırt)

Eğimleri ayrı yönelere doğru düşen iki çatı yüzeyinin bir dış açı oluşturacak şekilde kesişmesi sonucu ortaya çıkan doğrudur.

Dere 

Eğimleri ayrı yönelere doğru düşen iki çatı yüzeyinin bir iç açı oluşturacak şekilde kesişmesi sonucu ortaya çıkan doğrudur.

Kalkan 

Eğimli çatı yüzeylerinin kalkan duvarı ile kesişmesinden oluşan doğrudur.

Tepe Noktası 

Üç  veya daha fazla çatı yüzeyinin mahya doğrudu üzerinden buluştukları  noktadır. Etiketler : çatı elemanları


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL