SOĞUK VE SICAK ÇATI FARKLARI

Sıcak ve soğuk çatıların arasında genel olarak, işlev ve konstrüksiyondan kaynaklanan farklar vardır. İki çatı tipinin arasındaki farklar özetle şöyledir :

1- Soğuk çatıda taşıyıcı tavan ile çatı örtüsü arasında bir hava yastığı vardır. Sıcak çatılarda bu tip hava yastıkları bulunmaz.

2- Soğuk çatılarda içeriden gelen su buharı döşemeyi, hava yastığını ve çatı örtüsünü aşarak dışarı çıkabilir, sıcak çatılarda su buharının dışarı atılabilmesi için özel malzemeler ve detay uygulamaları yapılması gerekir.

3- Soğuk çatılarda örtü eğimli olduğundan, bu tip çatılarda örtü kaplama esaslı, yani kaplama arasından su sızabilecek iken, sıcak çatılarda eğim az olduğundan örtü malzemesi sızdırmaz örtümlü olmak zorundadır.

4- Soğuk çatılarda taşıyıcı döşeme, hava yastığı tarafından ısıl olarak korunduğundan, genleşmeye maruz kalmaz, sıcak çatılarda ise genleşmenin önlenmesi için ısı tutucu kullanılması gerekir.

5- Soğuk çatılarda radyasyon için özel önlem alınmasına gerek yoktur. Sıcak çatılarda çatı katmanının radyasyona dayanıklı olması gerekir, eğer değilse özel olarak korunması (çakıl vb malzeme) gerekir.

6- Soğuk çatıların üstü kullanılmaz, sıcak çatıların ise değişik amaçlarla üstü kullanılabilir.

7- Soğuk çatılarda bakım ve onarım dışında gezilmediğinden noktasal darbelere maruz kalmaz, sıcak çatıların son katmanlarının darbelere karşı korunması gerekir. 

8- Soğuk çatı eğimli olduğu için yağış sularını çabucak yapıdan uzaklaştırabilir. Sıcak çatılar eğim az olduğundan suyu uzaklaştırmak için yeterli eğim verilebilmesi için eğim betonu gibi katmanlar gerekir.Etiketler : soğuk sıcak çatı farkı


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL