DÖŞEMELERDE ISI YALITIMI

Zemine Oturan Döşemelerde Isı Yalıtımı

Soğuk iklimlerdeki bölgelerde yapı iç sıcaklığı ve zemin sıcaklığı arasındaki farkın büyük olması durumunda zemin üzerine ısı yalıtımı yapılması gerekir. Yapılacak uygulamada toprak üzerine 15-20 cm döşenen blokajın üzerine 10 cm kalınlıkta grabeton dökülür. Sonra sırasıyla su ve nem yalıtımı, ısı yalıtımı, koruma harcı ve döşeme kaplaması uygulanır.

a-Isı Yalıtımsız Döşeme

Zemin katlarında ısı kayıpları sadece duvar yüzeylerinden havaya doğru olmaz, aynı zamanda döşemeler vasıtası ile zemine doğru da gerçekleşir. Eğer ısı yalıtımı yapılmazsa ısı kayıpları önemli boyutlara kadar çıkar.

b-Tam Isı Yalıtımlı Döşeme

Isı tutucunun döşeme betonu altında olması ısı yalıtımının kapasitesinden yararlanılmasını, üzerinde olması halinde ise hacmin çabuk ısınmasını ve yerden ısıtma yapılmasını sağlar. 

c-Kiriş Yalıtımlı Döşeme

Sadece kenar döşeme kirişlerinde ısı yalıtımı yapılması, kirişlerinde ısı akışının bina altından yana doğru olacağı ve zemin yüksek ısı depolama kapasitesine sahip olduğu düşüncesiyle soğuk olmayan bölgelerde yeterlidir denebilir. Isı yalıtımının kabuğun dış kısmında olması duvar yalıtımı ile sürekliliği sağlar ve ısı köprülerinin giderilmesi açısından etkilidir.

d-Altı Açık Döşemelerde Isı Yalıtımı

Alt tarafı ısıtılmayan odalarda döşemedeki yalıtım üst veya alt taraftan yapılabilir. 


Zemine Oturmayan Döşemelerde Isı Yalıtımı

a-Isı Yalıtımsız Döşeme

Zemin döşemesi altındaki boşluğun, nem birikimini azaltmak üzere havalandırılması aynı zamanda yalıtımsız döşeme altında taşınım yoluyla ısı kaybını artırır. Dolayısıyla bu çözüm ancak sıcak bölgelerde uygulanır.

b-Üstü Isı Yalıtımlı Döşeme

Isı köprülerinin giderilmesi ve yerden ısıtma yapılması açısından ısı yalıtımının döşeme üst yüzeyinde bulunması yarar sağlar.

c-Tam Isı Yalıtımlı Döşeme

Dış duvarda yalıtım bulunması bir önceki çözümdeki performansı sağlamakla birlikte duvar kalınlığını azaltmaktadır.


Kapalı Döşeme Çıkması

a-Isı yalıtımsız çıkma

Döşeme çıkması ve sarkan kirişte ısı köprülerinin oluşması nedeniyle bu çözüm ancak sıcak bölgelerde uygulanabilir.

b-Isı Yalıtımlı Çıkma

Dış yan ve alt yüzeylerle kiriş dış yüzüne yalıtım uygulanması ısı köprülerini gidermiş olacaktır. Duvar örgüsünün bu durumda döşemenin kenarından yalıtım kalınlığı kadar taşması ve sıva çatlağını önlemek üzere yalıtım ile duvar blokları arasındaki derz üzerinde sıva donatısı kullanılması gerekir.

c-Tam Isı Yalıtımlı Çıkma

Tüm dış yüzey boyunca yalıtımın sürekli olması ısı köprülerini giderdiği gibi kagir duvar kalınlığını ve dolayısıyla ağırlığını azaltma imkanını tanımaktadır.

Açık Çıkmalı Balkon Döşemeler

a-Isı Yalıtımsız Çıkma

Sıcak bölgeler dışında yer alan bina bloklarında ısı yalıtımı önleminin alınmaması durumunda ısı kayıpları ile birlikte yoğuşma zararları söz konusudur.

b-Ayrık Çıkma 

Kat döşemesi boyunca oluşan ısı köprüsünü gidermek üzere çıkma döşemesi cepheye dik kısa kenarı boyunca kirişler tarafından taşınarak kat döşemesinden ayrılabilir. Böylece ısı köprüsü alanı azaltılarak kiriş kesit alanına indirgenmiş olur ve ısı yalıtımında süreklilik sağlanır.

c-Özel Donatılı Çıkma

Özel donatı yardımıyla kat ve çıkma döşemeleri arasına beton yerine ısı yalıtımı koyarak konsol olarak çalıştırılabilir

 Etiketler : döşeme ısı yalıtımı


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL