SOĞUK ÇATILARIN KONSTRÜKSİYON ELEMANLARI

Kaplama Altı Tahtası 

Genellikle küçük boyutlu çatı kaplama malzemeleri ile (kiremit vb.) metal çatı kaplamalarının altına, kullanılacak kaplama malzemesinin tüm yüzeye oturması ve düzgün bir yüzey elde etmek amacıyla kullanılır. Kaplama altı tahtası çatının durağan yükünü ve kar gibi hareketli yükleri kendi altında bulunan mertek elemanına iletir.

Mertek 

Kaplama altı tahtasından kendisine gelen yükü üzerine oturduğu aşıklara ileten çatı elemanıdır. Ilıman bölgelerde en çok 2,75-3,00 metre açıklıkta yerleştirilen merteklerin eksen aralığı 45-55 cm olmak üzere, kesiti 5/10 - 6/12 cm olabilir.

Aşık 

Merteklerden gelen noktasal yükleri, eğilmeye çalışan bir konstrüksiyon elemanı olarak diklemelere ya da  asma sistemlerde makasların düğüm noktalarına ileten çatı elemanıdır. 

Dikme (Baba) 

Merteklerle aşağıya iletilen ve aşıktan kendisine gelen düşey yükü taşıyıcı bir döşemeye ya da binanın taşıyıcı sistemine ileten çatı elemanıdır. Oturtma çatılarda dikmeler gelen yükleri ya döşemeye ya da duvarlara iletirler. Asma çatılardaki bu elemanın adı baba dır.

Göğüsleme 

Çatılarda dikme ile aşıklar arasında o45 açı ile yerleştirilen ve dikme aşık düzleminin kararlığını sağlayan çatı elemanıdır. Göğüslemeler dikmelerin iki tarafına konulmalıdır. Sabitleme işlemi için mutlaka cıvata kullanılmalıdır.

Kuşaklama

Aşıklara dik doğrultuda dikmeleri yatay olarak birbirine bağlayan bir çatı elemanıdır. Genellikle yatay olurlar, aşıkların aynı kotta olmaması durumunda tam yatay yapılmayabilir. 

Yanlama (Makas Kirişi) 

Bir asma makas elemanıdır. Aşıklardan dikmelere gelen düşey yükü kendi eğimi doğrultusunda basınç kuvveti olarak gergiye ileterek, gergide çekme gerilmesi meydana getirir. 

Diyagonal 

Üç babalı bir asma makasta, babalar arasında bulunan ve makastaki yanlama doğrultusuna ters konumda bulunan ve makası kararlı hale getiren çatı elemanıdır. Ahşap ya da  kafes kirişlerde kare ya da benzer şekilde gözlere üçgenlere bölerek karalı hale getiren elemanlara da diyagonal denir.

Gergi 

Bir asma çatı makasında yanlamalardan gelen basınç kuvvetinin yatay bileşeni ile çekmeye çalışan ve makasın altında yatay konumda bulunan çatı elemanıdır. Tek parçadan oluşan gergi, metal plaka ya da iki tarafı şaplanarak eklenebilir.Etiketler : çatı konstrüksiyon elemanları


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL