GENLEŞTİRİLMİŞ PERLİT

Perlit inci taşı anlamına gelmektedir. Hammaddesi camsı volkanik bir kayadır, değişik gri tonları da bulunmaktadır. Kaya halinde çıkarılan malzeme kırıldıktan sonra değişik boyutlara ayrılarak sınıflandırılır. Sınıflandırılmış perlit 850-1.150oC alev altında bünyesindeki suyu kaybederek patlama sonucu tane hacminin 35 katına kadar büyütülür. Bu işlemlere tabi tutulan malzeme genleştirilmiş perlit adını alır.

Perlit taneleri 0-5 mm çapındadır. Açık ve kapalı binlerce küçük hava kabarcığı bulunan perlit gözenekli ve hafiftir. İçindeki gözenekler perlite yalıtım kabiliyeti kazandırır. 

Genleştirilmiş perlit beyaz renkli olup, ergime noktası 1.300 oC dir. Yoğunluğu 32-200 kg/m3 arasındadır. Perlitli betonun yoğunluğu yaklaşık 230 kg/m3 dür. Perlit sıvasının yoğunluğu ise 360-560 kg/m3 arasındadır. 

Isı iletim katsayısı yoğunluğa bağlı olarak 0,040 - 0,052 W/mK arasında değişmektedir. Dökme halindeki perlitin değeri de aynıdır, fakat çimento ile karıştırılan perlit sıvası katılan çimento oranına göre yaklaşık 0,013 değerine yükselir.

Genel Özellikleri

Anorganik bir ısı yalıtım malzemesidir. 
Yüksek sıcaklıklarda bozulmaz.
Yanmaz bir malzemedir. Yangının yayılmasını önler.
Blok ve pano haline getirilip bölme duvar olarak kullanılabilir. 
Dökme ve şilte halinde çatı yalıtımında kullanılabilir.
Bakteri ve mikrop barındırmaz.
Suda erimez çürümez ve bozulmaz.Etiketler : genleştirilmiş perlit


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL