YANGIN YALITIM TEKNİKLERİ

Gazbeton Esaslı Yangın Duvarı 

Gazbeton esaslı malzemeler yüksek ateşe dayanıklı yangın duvarı malzemesi olarak düşünülebilir. Ancak yalıtım duvarları, yangın sırasında önemli basınç ve gerilmelere maruz kaldığından bu görevini yerine getirecek şekilde boyutlandırılmalıdır. 

Alman DIN4102 standardına göre her sınıf harçlı ve tutkallı gazbeton bloklar ile yangın duvarı teşkilinde kalınlığı tek tabakada asgari 29 cm ve çift tabakada asgari 2 x 24 cm olmalıdır. Ayrıca yangın duvarı narinliği Yükseklik: kalınlık=25 den büyük seçilmelidir. Bu kalınlık sağlanamıyorsa en az 4 m ara ile takviye dişleri oluşturulmalıdır. Takviye dişleri duvar ile birlikte örülmelidir. En faz 15 m ara ile duvarda genleşme derzleri oluşturulmamalıdır. Derz araları 2 cm olmalı ve refrakter bir malzeme veya yanmaz elastik bir malzeme ile doldurulmalıdır. Duvar blokları düşük dozajlı çimento harcı ile örülmeli, derzler tam olarak harç ile doldurulmalı ve yangın duvarı iki yüzünden takviyeli kireç harç ile sıvanabilir. 

Asman Tavan Sistemleri İle Yatay Bölme Duvarları  

Asma tavan sistemleri, metal bir alt konstrüksiyonun yangın yalıtım levhaları ile kaplanmasından oluşmaktadır. Bu kaplama işlemi vidalama şeklinde olup, derzler cam elyaflı bir bant ile kapatılıp, vida başları perlit esaslı bir macun ile kapatılır. 

Bölme Duvar Sistemi İle Düşey Bölme Duvarı Yalıtımı

Değerli malzemelerin depolandığı hacimlerin farklı özelliklerde tesislerin iç bölmelerinin yangından korunması için 9 m yüksekliğe kadar metal konstrüksiyon üzerine, arada taş yünü de kullanılarak yangın yalıtım levha kaplaması ile mümkün olabilmektedir. 

Ahşap ve Çelik Elemanların Kaplanması

Kolon ve kirişlerin yangının zararlarından korunabilmesi için, ahşap veya çelik taşıyıcıların direkt olarak veya metal bir taşıyıcı üzerine yangın yalıtım levha plakaları ile kaplanması gerekir. 

Tesisat Bacalarının Yangın Yalıtımı 

Metal taşıyıcılı alt konstrüksiyona tek taraflı olarak istenen yangın dayanımı seviyesine uygun kalınlıkta levhaların montajı ile oluşturulan özel duvar sistemleri, yine yangına dayanıklı özel müdahale kapakları ile desteklenmelidir. 

Kablo Kanallarının Yangın Yalıtımı 

Kablo kanalları, vida dişi açılmış çelik askı çubukları ve delikli profil treveslerden oluşan bir asma konstrüksiyon üzerine çift kat yangın yalıtım levhası kaplı kutu biçimli kanallardır. Alt kenarları L profilleri ile desteklenmiş olup plakaları hızlı montaj vidaları ile sabitlenmiştir. Amaç, ateşin kanal içinden dışına veya dışından içine girmesini engellemektir. 

Havalandırmalı Kanalların Yalıtımı 

Havalandırma kanalları genellikle metal saçtan imal edildiklerinden, yangın esansında kolay deformasyona uğrayan bir yapı göstermektedirler. Yatay ve düşey havalandırma kanallarının kablo kanallarına benzer bir yöntemle yangın yalıtım levha plakaları ile kaplanması halinde bu kanalların yangın dayanımı artmış olur. Etiketler : Yangın Yalıtım Teknikleri


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL