YALITIM NEDİR

Yalıtım yapıyı su ve ısı geçişi, su buharı difüzyonu, yangının ve sesin yalıtımı gibi fiziksel hareketleri denetim altına almak ve düzenlemek için yapılan faaliyetlerin toplamıdır. Yapıların iç ve dış etkilerden korunabilmesi ancak yalıtımla mümkün olabilmektedir. Yalıtım aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın garantisi olarak da görülebilir. Eskiden insanların binalardan beklentileri sadece barınmak /dış etkilerden korunmaktı fakat günümüzde artık binalardan beklenen bununla sınırlı değildir, çağdaş insan oturduğu veya çalıştığı binalarda konfor şartları ve sağlıklı bir ortam istemektedir ve bunu hak etmektedir. Yalıtım sağlıklı ve konforlu bir yaşan sunmasının yanında bina ömrünü uzatan çevrenin korunmasına da katkı sağlayan bir uygulamadır.

Yalıtımlı binalarda yalıtımsız binalara göre %30 ila %50 daha az enerji kullanmaktadır, bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.

 

Yalıtım Uygulamalarının Sınıflandırması

1- Dış Cephe Isı Yalıtımı
2- Teras ve Çatı Isı Yalıtımı
3- Pencerelerin Yalıtımı
4- Su Yalıtımı – Bina çevresi ve temel
5- Ses Yalıtımı
6- Tesisat Yalıtımı
7- Yangın Yalıtımı

Yalıtımsız Binalarda Yaşanabilecek Sorunlar

Isı kaybı olduğu için, ısıtma ve soğutma maliyetleri yükselir. Yalıtımsız duvarların içinde difüzyon meydana gelir, duvarlarda terleme sonucu  küflenme ve siyah lekeler oluşur, duvar boyasında ve sıvasında dökülmeler meydana gelir. Isı dağılımı dengesiz olacağı için, dış duvarlar ve pencereye yakın yerler soğuk, iç taraflar sıcak olur, yaz aylarında soğutma için kullanılan soğutma sistemleri işlevini tam anlamıyla yerine getiremeyeceği için daha fazla çalıştırılır bu da yaz nezlesi ve diğer hastalıklara sebep olur. 

Su yalıtımı yapılmayan binalarda temelden gelen su sebebi ile bina korozyona uğrar bu da yapının direncini azaltır, olası bir depremde yıkılma riski artar.

Ülkemizde fazla önemsenmeyen fakat yapılası gerekli olan tesisat yalıtımı da hem enerji tasarrufu sağlar, hem de tesisat borularının korozyona uğramasını engeller.

Pencere yalıtımı da, yalıtım uygulamalarının önemli bir ayağını oluşturur, pencereler yapılardan en çok ısı kaybının olduğu yerlerdendir, dış cephe ısı yalıtımı yapılmadan önce mutlaka eski ve yalıtımsız pencereler değiştirilmelidir.

Yangın yalıtımı da, yüksek binaların  inşaatının hızla artmasından sonra önemli bir yalıtım uygulaması haline gelmiştir, yalıtımda kullanılacak malzemeler TS ve Uluslar arası standartlara uygun olmalıdır. Polat Tower yangınında, bina dış yüzeyinde meydana gelen yangının iç taraflarda herhangi bir hasara ve can kaybına sebebiyet vermemesi, yangın yalıtımı uygulamalarının faydalarını göstermesi açısında iyi bir örnektir.
Yalıtım Mevzuatları 

Enerji verimliliği kanunu ısı yalıtımını zorunlu tutmuştur. 2011 yılında yürürlüğe giren binalarda enerji performansı yönetmeliğinde, enerji kimlik belgesinin, yeni binalarda yapım aşamasında, eski binalarda ise 2017 yılına kadar alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Etiketler : yalıtım nedir, yalıtım çeşitleri


Benzer Konular Kategoriler Hatalı Mantolama Sökümü Nasıl Yapılır Isı Yalıtımında Yanlışlar ve Doğrular Bina Dış Cephe Kaplamaları Bina Isı Kayıpları ve Isı Yalıtımı Söve Uygulamaları İş Süreçlerimiz Dış Cephe Mantolama American Siding Bina Ses Yalıtımı BTB Üzerine Mantolama Yapılırmı Mantolama Üzerine Klima Montajı Nasıl Yapılır Mantolama Teknik Detaylar Mantolama Teklifi Örneği Çatı Yalıtımı Dış Cephe Giydirme Sistemleri Binalarda Isı Yalıtımı Temel Su Yalıtımı Yangın Yalıtımı ve Yangın Yalıtım Malzemeleri Mantolamamı Nasıl Koruyabilirim Taşyünü
Site Haritası Hakkımızda Hizmetlerimiz Mantolama Isı Yalıtımı İş Süreçlerimiz Referanslar Bize Ulaşın Basında GNYAPI Sitemap Site Haritası
İnsan Kaynakları İK Politikamız Açık Pozisyonlar Başvuru Formu
Ustalara Özel Eğitim Talebi Başvuru Formu
Bize Ulaşın A Bağlarbaşı Mah. Kumru Sok. Evran İş Merkezi No: 18/4
Maltepe E5 Üstü / İstanbul

T 0216 475 1241 F 0216 475 1242
E info@gnyapi.com.tr

Danışma Merkezi
444 4697/ 444 GNYP

© Copyright 2013 GNYAPI Her Hakkı Saklıdır.

Keşif Formu
ÜCRETSİZ KEŞİF FORMU
Ayrıcalıklar
GNYAPI AYRICALIKLARI
Estetik Tasarım
ESTETİK TASARIM
GNYAPI Kurumsal
GNYAPI KURUMSAL